top of page

שינויים בראייה בגיל השלישי


לקראת גיל 60 , אנשים מתחילים לחוות שינויים בכוחם הפיזי , ולכך מצטרפים שינויים תלויי גיל הקשורים בירידה בתפקודי הראייה.

שינויים כמו פרסביופיה - איבוד הדרגתי של היכולת לקבל תמונה ברורה של אובייקטים קרובים ,הם שינויים נורמליים ואינם מסמנים על איזושהי מחלת עיניים שבדרך. קטרקט היא אולי המחלה השכיחה ביותר בקרב הגיל השלישי ומטופלת בקלות באמצעות ניתוח קטרקט להחלפת עדשה עכורה בעדשה תוך עינית מלאכותית.

חלקנו נחווה מחלות עיניים תלויות גיל חמורות יותר , אשר עשויות להשפיע ולשנות את איכות חיינו ככל שנתבגר. מחלות אלו כוללות : גלאוקומה, ניוון מקולרי גילי ורטינופתיה סכרתית.

אלו שינויים בראייה תלויי גיל אנו עלולים לחוות ?

קטרקט - מדובר במחלת עיניים נפוצה ביותר אשר מתבטאת בעכירות העדשה התוך עינית אשר מקשה על מעבר האור ולכן פוגעת בתמונה שהעין משדרת למוח. ישנם מגוון נרחב של סיבות להופעת המחלה ביניהם גיל, סכרת או שימוש בתרופות. ניתן לסווג אותה כשינויים נורמליים בראייה.

לפי מחקרים בארה"ב , לכמחצית מכל גילאי 65 יש צורה כזאת או אחרת של קטרקט. מגיל 70 אחוזי המחלה עולים. ניתוחי קטרקט היום הנם ניתוחים בטוחים ויעילים, וכמעט 100 אחוז מאיבוד הראייה בדר"כ משוקם .

ניוון מקולרי גילי (AMD)- הנו הגורם הנפוץ לאיבוד הראייה ועיוורון בעולם המפותח כולל בישראל בקרב הגיל השלישי. זוהי מחלה הפוגעת במקולה שבמרכז הרשתית. הרשתית קולטת את האור ומקודדת אותו לאות עצבי המועבר למוח דרך עצב הראייה, ובמוח מתורגמים אותות אלה לתמונה. המקולה הנה האזור המרכזי ברשתית המאפשר ראייה חדה, הדרושה לקריאה , נהיגה, צפייה בטלוויזיה וזיהוי תווי פנים.

גלאוקומה - מחלה המאופיינת בניוון הדרגתי ותמותה של תאי עצב הראייה. גורמים אלה מובילים לפגיעה וצמצום שדה הראייה. הנזקים הנגרמים כתוצאה מגלאוקומה אינם ניתנים לשיקום, אך באמצעות טיפול מתאים ניתן לשמר את המצב הקיים ולמנוע התדרדרות נוספת בראייה. בעולם המערבי נחשבת הגלאוקומה גם לאחד הגורמים העיקריים לעיוורון. מעל גיל 40 הסיכון לפתח גלאוקומה עולה בכל עשור.

רטינופתיה סוכרתית -מבין האנשים שיש להם סוכרת מעל 10 שנים, כמעט מחצית מהם מפתחים סיבוך בראייה הנקרא רטינופתיה סוכרתית . מצב זה גורם לאי תקינות של כלי דם זעירים המזינים את הרשתית ובד"כ משפיעים בו זמנית על 2 העיניים. הערכה היא כי אם לא מתחילים לטפל מוקדם, יכול להיגרם איבוד ראייה רציני, עד עיוורון מוחלט. חשוב לחולי סוכרת לבצע בדיקת ראייה מקיפה פעם בשנה על מנת לשלול בשלב מוקדם קיום של רטינופתיה סוכרתית.

תופעות תלויות גיל נוספות אשר משפיעות על הראייה :

  • הקטנת אישונים - ככל שהאדם מתבגר, שרירים אשר שולטים בגודל האישונים וזמן תגובתם לשינוי תאורה הולכים ונחלשים. מצב זה גורם לזמן תגובה איטי יותר והקטנתם של האישונים במצבים חדים של שינויים בתאורה . לכן אנשים מגיל 60 ומעלה חשים שהם זקוקים ליותר תאורה ממוקדת בקריאה לעומת אדם בגילי ה20. כמו כן , אדם בן 60 עלול לחוש יותר סנוור במעבר ליציאה לשמש מחדר סגור.

  • עין יבשה - ככל שאנו מתבגרים, גופנו מייצר פחות דמעות. תופעה זו שכיחה יותר אצל נשים לאחר גיל הבלות. ניתן לטפל באמצעות טיפות מלאכותיות במהלך היום או להתייעץ עם רופא עיניים בנושא.

  • ירידה בראיית צבעים - ככל שאנו מתבגרים,קיימת ירידה בתאים אשר אחראים על ראיית צבעים , וגורמים לצבעים להיות פחות בהירים, ואף פוגעים בהבדלי קונטרסט בין הצבעים.

כיצד עלינו לנהוג עם השינויים בראייה תלויי גיל?

שמירה על תזונה בריאה והפחתת/ הפסקת עישון - הם חשובים לבריאות העין.

כמו כן בדיקות תקופתיות אצל רופא עיניים מומחה ואופטומטריסט מומחה העוסק בתחום חשובים מאוד לעקוב אחר שינויים קיצוניים וטיפול בהם .

יש מגוון רחב של עזרי ראייה ומשקפיים מיוחדים שניתן להתאים כבר כאשר מתחילים שינויים קלים. לא צריך לחכות למצב של שינויים קיצוניים בראייה כדי להעזר.

לכל שאלה בנושא, מוזמנים ליצור קשר עם המרכז לראייה ירודה. אנו נשמח לענות לכם על כל השאלות בנושא :

073-3744094


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page