ראייה ירודה והשפעותיה על חיי היום יום

איבוד ראייה משמעותי בגיל המבוגר ובעיקר בגיל השלישי יכול להיות קשה וטראומטי , לגרום לתסכול וכעס רב ואף לעתים לדיכאון.

אדם הסובל מראייה ירודה , בדר"כ עקב פגיעה ברשתית העין או בעצב הראייה מוצא את עצמו במצב שהוא צריך לאט לאט לוותר על מגוון פעולות בסיסיות שהיה רגיל אליהם עד כה והיו חלק מחייו , כגון: היכולת לנהוג בבטחה , לקרוא , לצפות בטלוויזיה או לעבוד על המחשב בקלות . מצב זה עלול לגרום לו לחוש שהוא מנותק מאוד מהעולם, הוא אינו יכול לנהוג לבד לנכדים, או לקרוא את העיתון היומיומי בקלות כמו שהיה עושה כל חייו. פתאום הכל נורא משתנה , ומצב זה מצריך הערכות מחדש.

אדם הסובל מראייה ירודה יחוש שהוא תלוי מאוד בחבריו או בבני משפחתו בביצוע סידורים ואף מטלות פשוטות. הוא חש שאיבד את עצמאותו והדבר עלול לפגוע מאוד באיכות חייו.

כיצד ניתן לסייע לסובלים מראייה ירודה?

ניתן לפנות לאופטומטריסט מומחה לראייה ירודה, אשר מבצע בדיקה ייחודית לאבחון הפגיעה בראייה והתאמת עזרי ראייה מיוחדים , שיכולים לעזור בביצוע המטלות היומיומיות. הבדיקה נעשית באמצעות ציוד אופטי ייעודי והיא שונה מבדיקת ראייה סטנדרטית להתאמת משקפיים.

האופטומטריסט מומחה לראייה ירודה בודק מהי רמת הפגיעה בראייה , מהי חדות הראייה הקיימת ומנסה להתאים עזרי ראייה אופטיים ואלקטרונים שיכולים לעזור בקריאה, בצפייה בטלוויזיה , בעבודה מול מחשב, ובמצבים מסוימים גם בנהיגה, הכל בהתאם לצרכיו הספציפיים של המטופל.

התאמה נכונה של עזרי ראייה ושימוש נכון בהם יכול לשנות את חווית האדם הסובל מראייה ירודה, לתת לו תחושה שהוא עדיין יכול להיות עצמאי , למנוע תסכול רב ולהמשיך את חייו למרות השינויים הדרמטיים שנאלץ להסתגל אליהם.

חשוב מאוד ליידע את בני המשפחה שיש מה לעשות , שיש אביזרים שיכולים להקל מאוד ולשפר את איכות החיים. חשוב לא לקבל את המצב כמו שהוא ולהרים ידיים. בהחלט יש מה לעשות .

לקבלת מידע אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר : 073-3744094 המרכז לראייה ירודה

#ראייהירודה #עזריראייה #חדותראייה #איבודראייה #רשתיתהעין

Featured Posts
Recent Posts